Putnu vērošanas ekskursija ar laivām Kaņiera ezerā

Datums
03
Oct 2020
Laiks
9:00
Vieta:

Kaņiera laivu bāze

Dalies:
Apraksts

Izzinoša putnu vērošanas ekskursijā ar laivām ornitologa Dmitrija Boiko vadībā vienā no putnu un zivju ziņā bagātākajiem Latvijas ezeriem – Kaņiera ezerā.

Rudenī putnu vērošana ir īpaši aizraujoša, jo septembrī un oktobra sākumā, kad putnu skaits Kaņiera ezerā var sasniegt maksimumu (vairāk kā 10 000 putni vienlaikus) šeit daudz lielākā skaitā sastopami lauči, jūraskraukļi, dažādu sugu pīles, paugurknābja gulbji, baltie gārņi un zivju gārņi. Septembra beigās, kad Latvijā sāk ierasties caurceļojošās zosis, ezeru par nakšņošanas vietu mēdz izvēlēties vairākus tūkstošus putnu lieli baltpieres un sējas zosu bari.

Kaņiera ezers ir ļoti iecienīta putnu vērošanas vieta. Par to, ka ezers jau vēsturiski putniem ir bijis nozīmīgs, liecina tā nosaukums – lībiešu izcelsmes vārds „Kaņieris” oriģinālā nozīmē „zosu ezers”. Vēsturiski ezers veidojies kā sena iekšzemē atstāta jūras lagūna, kas te palikusi pēc Litorīnas jūras atkāpšanās. Laika gaitā ezers piedzīvojis būtiskas izmaiņas – savulaik ticis gan vairakkārt nolaists, gan uzpludināts, līdz 1965. gadā tika atjaunots un kopš tā laika tiek uzturēts ar slūžu palīdzību. Kaņiera ezers ir sekls, tā vidējais dziļums ir mazāks par vienu metru. Tā gultni lielās platībās klāj mieturaļģu paklājs. Raksturīga ezera ainavas sastāvdaļa ir niedru un dižās aslapes ceri, te atrodamas arī vairāk kā desmit salas, no tām sešas savulaik pirms ezera ūdens līmeņa atjaunošanas ir tikušas izveidotas mākslīgi.

Kaņiera ezera apmeklējumu dažādās sezonās regulē ezera zonējums. Laivot, un putnus vērot no laivām Kaņiera ezerā drīkst tikai izmantojot ezera vienīgajā laivu bāzē iznomātās laivas.

Dalība pasākumā ar Kaņiera laivu bāzes laivām – Ceļotāju dienas īpašās izmaksas 4,- EUR “mednieku” jeb mazā laiva (līdz 2 cilv.), 5 EUR lielā laiva (līdz 4 cilv.).

Dalībnieku skaits ir ierobežots, obligāta iepriekšēja pieteikšanās pa tālr. 26424972